Disable Preloader

Istoricul școlii

Școala Gimnazială, astăzi purtând numele „George Coșbuc”, și-a deschis prima dată porțile în anul 1969. Este cea mai veche școală din cartierul Tudor Vladimirescu, fiind mutată din clădirea Școlii Ajutătoare nr.1 de pe B-dul 1 Decembrie 1918 nr. 84, unde ființa din 1956. În anul 1999, Școala Generală nr. 3 își ia numele de GIMNAZIUL „GEORGE COȘBUC”. Schimbările în regulile de denumire a școlilor au determinat ca în prezent, instituția să se numească: ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GEORGE COȘBUC”.

În cei peste 50 de ani de existență a cunoscut o traiectorie ascendentă și a devenit un punct de referință în comunitatea școlară. Mii de elevi au fost instruiți și educați în această școală la un nivel calitativ competitiv care le-a permis să se evidențieze la examenele naționale, la concursurile școlare municipale, județene și naționale, sau în treptele superioare ale învățământului. Pivotul principal al acestui randament școlar ridicat a fost și este munca bine făcută de către cei chemați să formeze generațiile viitoare.